Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Pamiatky

   Kultúrne pamiatky

  

   Rovensko je hromadná cestná obec. Jej jadro tvorí potočná zástavba. Domy z l. polovice 20. storočia sú murované, staršie domy z hlinenej tehly alebo kombinované s pálenou tehlou a kameňom. Boli postavené na šírku, do ulice s podbránou. Hospodárske staviská sa nachádzajú na dvore alebo na záhumní stodoly. V súčasnosti je prímestskou obcou s poľnohospodárskym charakterom. Väčšina obyvateľov dochádza za prácou do Senice. Nachádzajú sa tu dva kostoly, kaplnka, obchod so zmiešaným tovarom, hostinec, poľnohospodárske družstvo, dva cintoríny, detské a futbalové ihrisko.


   V dedine prevládajú iba dva druhy náboženstiev. Rímsko-katolícke a evanjelické. Zastúpenie týchto cirkví je v pomere 70:30. Preto sa v dedine nachádza jeden rímsko-katolícky a jeden evanjelický kostol. Rímsko-katolícky je nový, postavený v roku l994 . Stojí uprostred dediny smerom zo Senice, pri budove starého obecného úradu.  Evanjelický kostol má dnešnú podobu už od roku l969, kedy bola pristavená modlitebňa. Dovtedy stála len zvonica, ktorú vybudovali v roku l932.

 

Kaplnka Nanebovzatia Panny Márie

   V strede obce, smerom z Rohova, stojí    malá kaplnka, ktorá má najväčší historický význam. Tá slúžila katolíckej cirkvi ako kostol do roku l994. Teraz má len smútočný charakter. Je to klasicistická stavba postavená v roku l846. Je pomerne malá, jednoloďová, obdĺžnikového pôdorysu, s polkruhovo zakončeným presbytériom. Exteriér stavby je murovaný, hladký, v priečelí má nadstavenú vežičku ukončenú ihlanom. Hlavný oltár, zasvätený Nanebovzatiu Panny Márie, je novorománsky z konca l9. storočia. Skladá sa z olejovej maľby postavy Panny Márie na plátne a dvoch plastík, uložených po stranách, apoštolov svätého Pavla a Petra.

 

Rímsko-katolícky kostol

   Rímsko-katolícky je nový, postavený v roku l994. Základný kameň požehnal pápež Ján Pavol II, vysvätený bol 15.8.1994, má tri zvony. Stojí uprostred dediny smerom zo Senice, pri starom obecnom úrade.

 

Evanjelický kostol a. v.  

Evanjelický kostol má dnešnú podobu už od roku l969, kedy bola pristavená modlitebňa. Dovtedy stála len zvonica, ktorú vybudovali v roku l932, veža bola posvätená 11.9.1932, má dva zvony o váhe 159 a 277 kg. Modlitebňa bola posvätená 21.9. 1969.

 

 

Kaplnka Nanebovzatia Panny Mária                              Rímsko-katolícky kostol

                             

 

 

Evanjelický kostol                                                        Pôvodný dobový rodinný dom                          

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Obecné zastupiteľstvo

15.12.2017

Predajňa bude zatvorená

15.12. a 16.12.2017

Predvianočná kapustnica

16.12.2017 od 13,30

Stratil sa pes

NEMECKÝ OVČIAK, hnedej farby

Výzva a návrh zmluvy

PLES športovcov

12.1.2018 o 20,00 h.

UPOZORNENIE

sťažnosti občanov na voľný pohyb psov v obci

Interval vývozu separovaného odpadu r. 2018

Informácia pre hubárov

     Koniec leta, začiatok jesene každoročne znamená začiatok hubárskej sezóny. Hubári začali vo väčšej miere vychádzať do prírody a najmä do lesov. V poslednom období bolo na políciu nahlásených niekoľko nezvestných osôb, ktoré sa vydali na huby. Po nahlásení nezvestnosti polícia ihneď začína úkony v pátraní.   S cieľom eliminácie prípadov nezvest

Interval zberu a vývozu plastov, skla, KO a papiera v r. 2017

rovnako ako v predchádzajúcom období (posledná streda v mesiaci)

Vianočné nákupy NOWÝ TARG

štvrtky a soboty 0949188815 0911254087

Hydinárska farma - ponuka

čistené morky a kačice

Internetová tržnica FARMIČKA.SK

www.farmicka.sk portál pre malých gazdov, pestovateľov a domácich výrobcov

Ešte stále neviete. čo kam patrí?

Zopár rád ako správne triediť odpad.

Upozornenie

zamedzenie voľného pohybu psov

TRIEDENIE ODPADOV

Nová stránka www.triedime.sk je tu pre vás

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, Sekcia bytovej politiky a mestského rozvoja

Poškodenie popolnice

UPOZORŇUJEME OBČANOV, ABY DO PLASTOVEJ POPOLNICE NA KOMUNÁLNY ODPAD NEDÁVALI TLEJÚCI KOMUNÁLNY ODPAD napr. popol, nakoľko pri jej poškodení BUDÚ TECHNICKÉ SLUŽBY požadovať od občana úhradu popolnice v plnej výške.

Pozemkové spoločenstvo Lesné družstvo Hájiček

webová stránka : http://hajicek-rovensko.webnode.sk/

webygroup

Úvodná stránka